لباس هوشمند

بحث مربوط به لباس هوشمند چند سالی است که همزمان با موضوع اینترنت اشیا همراه شده است. تلاش هایی در این زمینه توسط شرکت های الکترونیکی و برندهای پوشاک، مانند سامسونگ و پوشاک تامی صورت گرفته است. این قبیل لباس ها، اطلاعات خاصی را که مد نظر شرکت است، دریافت می کند تا در زمان مناسب برخی از خدمات را به مشتریان ارائه دهد. اما مبحث هوشمندسازی پوشاک بسیار گسترده می باشد که در این مقاله، به صورت تیتر وار بیان خواهد شد.

شرکت آساره عصر زمین دوم نیز در راستای اهداف خود به عنوان یک شرکت فعال در زمینه هوشمند سازی، به این موضوع ورود پیدا کرده است و در حال حاضر تحقیقاتی در حال انجام است.

لباس هوشمند چیست؟

لباس هوشمند همانطور که از نام آن می توان برداشت کرد، به لباسی گفته می شود که به صورت هوشمند، و طبق برنامه ای که به آن داده شده است، عمل کند و داده های خاصی را در زمان مورد نیاز جا به جا کند.

این داده ها بر حسب نوع کارکرد لباس متفاوت خواهد بود و یا از طریق یک سرور مرکزی قابل کنترل است و یا خود فرد بر اساس تنظیماتی که مد نظر دارد، کاری را که از لباس انتظار دارد، تنظیم می کند. برای مثال دما را می تواند کنترل کند که در فصول سرد، او را گرم تر کند و یا به هنگام ورود به مکانی به جای تعویض لباس، دما را کم کند.

کاربرد لباس هوشمند

به طور کلی بر حسب کاربرد، می توان لباس هوشمند را به دو دسته، کاربری شخصی و کاربری صنعتی و تجاری تقسیم بندی کرد. که بخش صنعتی و تجاری خود شامل حوزه سلامت، کار در معادن، حفظ امنیت جانی اشخاص و … است.

در زمینه کاربری شخصی نیز می توان، لباس گرمایشی یا سرمایشی را نام برد که عموم افراد می توانند به جای استفاده از حجم بالایی از لباس ها در فصول و مناطق سرد، تنها یک لباس به تن داشته باشند و به این ترتیب میزان مصرف انرژی برای گرم کردن محیط نیز کاهش می یابد.

البته بحث مربوط به کاربردهای لباس هوشمند به اینجا ختم نمی شود. برای آشنایی بیشتر با کاربردهای لباس هوشمند، فیلم زیر را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.