سیستم مانیتورینگ و نظارت بر مزارع و باغ ها

کشاورزی هوشمند چیست؟ و چه مزایایی دارد ؟

(  قسمت اول مقاله کشاورزی هوشمند )

برای شروع به نمودار زیر توجه کنید …

این نموداری که مشاهده میکنید، یک نمودار ساده نیست که دیتای ثابتی داشته باشه.در واقع شما دارید به وضعیت یک زمین کشاورزی که کیلومترها دور  از شماست نگاه میکنید.همان طور که مشخص است چند مورد اصلی که برای کشاورزی بسیار مهم است در این نمودار قابل مشاهده است ،مانند میزان رطوبت خاک و زمین – میزان دمای خاک و هوا و میزان اسیدیته خاک. به همین راحتی میتوانید به زمین کشاورزی نظارت و تسلط داشته باشید. 

با سیستم های کشاورزی هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیاء دیگر نیاز نیست یک کشاورز مدام به زمین و مزرعه سرکشی کند تا از وضعیت آب و خاک و گیاهان و محصولات کشاورزی اطلاع داشته باشد.به راحتی در خانه به کل وضعیت زمین نظارت خواهد داشت. موضوع مهم این که نظارت فقط بخش بسیار کوچکی از این سیستم کشاورزی هوشمند و مدرن است،زیرا که نظارت بدون عمل کرد فایده ای نخواهد داشت. همراه ما باشید در این مقاله تا بخش هایی مهم از سیستم کشاورزی هوشمند را به شما معرفی کرده و قابلیت ها و مزایای این سیستم را برای شما توضیح دهیم، همراه ما باشید …

نظارت بر وضعیت کلی زمین

میزان رطوبت و آبِ  خاک زمین

به خوبی واضح است که آبیاری دقیق و درست باعث میشود که گیاهان به خوبی رشد کنند و به محصول دهی برسند.اگر آبیاری به درستی انجام نشود گیاهان و محصولات کشاورزی هیچ گاه رشد خوبی نخواهند داشت،از طرفی آبیاری بیش از حد هم باعث خرابی محصولات کشاورزی و بدتر از آن باعث هدر رفت آب می شود. اگر اخبار مربوط به کمبود آب را دنبال کرده باشید حتما میدانید که کشاورزی یکی از پر مصرف های آب می باشد. خب راه حل های زیادی برای کاهش مصرف آب ارائه شده است که هر کدام مزایا و معایبی دارند ولی هیچ کدام نتوانسته است که به خوبی در تمامی عرصه ها وضعیت را بهبود ببخشد.

مشکل چیست ؟

مشکل این است که حتی کشاورزان با این که حضوری به مزارع و زمین های کشاورزی سر میزنند و از زمین ها و محصولات کشاورزی نگهداری میکنند ولی حتی یک کشاورز با تجربه هم در زمان آبیاری یا آب کمتری به محصولات کشاورزی میدهد و یا آب بیشتری و به عبارتی آبیاری گیاهان و محصولات کشاورزی هیچگاه نرمال نبوده و تا این زمان به صورت دستی انجام میشود. این درحالی است که میتوان آبیاری را بسیار دقیق انجام داد و زمانی گیاهان آبیاری شوند که واقعا نیاز به آبیاری باشد و زمین روبه خشکی بگذارد. بنابراین در ابتدا چیزی نیاز داریم که بتوانیم وضصعیت کلی رطوبت خاک و زمین را مشاهده کنیم که آیا رطوبت زمین مناسب است و یا خیر که اگر مناسب بود خب گیاهان آب مورد نیاز را دریافت میکنند و واضح است که آبیاری در زمانی که زمین آب و رطوبت کافی را دارد نیاز نخواهد بود. ولی وقتی میزان رطوبت زمین روبه کاهش شد و به حدمرزی مشخص رسید میتوان فرایند آبیاری را آغاز کرد تا رطوبت خاک به میزان مورد نیاز افزایش یابد. این بحث در مورد رطوبت بود که مختصری توضیح داده شد حال در ادامه میرویم به سراغ موارد مهم دیگر.

میزان اسیدیته خاک و یا همان PH

یکی دیگر از مسائل مهم در کشاورزی وضعیت اسیدی بود و آلوده بودن خاک مورد کاشت و کشت است.وقتی خاک دارای مواد ناخالص زیادی باشد و حالت اسیدیته خاک زیاد باشد باعث میشود محصولات نتوانند رشد کافی داشته باشند و یا محصولات با کیفیتی به وجود نیاید. برای این که از وضعیت اسیدیته یک زمین و خاک مطلع شویم نیازمند ابزارهایی هستیم که بتوانیم میزان اسیدیته خاک را اندازه گیری کنیم. برای این مورد در حال حاضر سنسورهای مختلفی وجود دارد که شما میتوانید با استفاده از این سنسورها وضعیت اسیدیته خاک را اندازه بگیرید ول خب این سنسورها یا گران هستند و یا کارایی لازم را ندارند و یا برای این که میزان اسیدیته خاک را بتوانید اندازه بگیرید باید حضورا به زمین کشاوری بروید. این در حالی است که با سیستم های نظارت راه دور مبتنی بر اینترنت اشیاء در کنار میزان رطوبت میتوانید همزمان میزان اسیدیته خاک را مشاهده و نظارت کنید بدون این که نیاز باشد حضوری به یک زمین کشاوری مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.