زبان برنامه نویسی هوش مصنوعی


آشنایی با زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی و معرفی یک زبان قدرتمند

زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی

در این بخش از وب سایت  violetcyber.net میخواهیم در مورد زبان های برنامه نویسی صحبت کنیم که میتوانیم در زمینه هوش مصنوعی از آن ها استفاده کنیم و به عبارتی  امکان برنامه نویسی هوش مصنوعی با ان ها وجود دارد. در ابتدا یک موضوع را میخواهیم روشن کنیم که خیلی ها این دو مورد را اشتباه می گیرند و در یک دسته بندی قرار می دهند، این  موضوع برنامه نویسی هوشمند و برنامه نویسی هوش مصنوعی می باشد که در دید بسیاری از افراد در یک  دسته بندی هستند. باید در این جا گفت که برنامه نویسی سیستم های هوشمند با برنامه نویسی هوش مصنوعی بسیار متفاوت است، زیرا در یک سیستم هوشمند در واقع بسیاری از پارامترهای از پیش  تعیین شده هستند که اجرا میشوند و مثلا یک برنامه با استفاده از دریافتی هایی که دارد یکی از راه کارهایی را که از پیش  توسط برنامه نویسی تعیین شده را اجرا میکند و نمیتوان اسم این حالت را تصمیم گیری هوشمندانه ( آن طور که هوش مصنوعی انجام میدهد ) گذاشت.

این درحالی است که هدف از هوش مصنوعی طراحی سیستمی است که بتواند بدون برنامه های قبلی در شرایط مختلف تصمیماتی را بگیرد و اجرا کند که همین فرایند یک مسئله ی پیچیده در هوش مصنوعی است. تمام کسانی که با کامپیوتر سروکار دارند و حتی افراد عادی نیز اسم برنامه نویسی را شنیده اند و بسیاری هم زبان های برنامه نویسی مختلف را می شناسند و همین طور بسیاری از افراد  خود برنامه نویسی هستند و آشنایی کاملی با زبان های برنامه نویسی دارند. زبان های برنامه نویسی مختلفی وجود دارد که میتوان در زمینه های مختلفی از این زبان ها برای نوشتن برنامه های کامپیوتری استفاده کرد. کسی که برنامه نویسی است با آشنایی و اطلاعاتی که در مورد انواع زبان های برنامه نویسی دارد میتواند بنابر کاری که میخواهد انجام دهد زبان مورد نظر خود را انتخاب کند.

آغاز پروژه هوش مصنوعی در violetcyber

ولی در حوزه ی هوش مصنوعی به دلیل پیچیده بودن مسئله حتی ممکن است برنامه نویسان نیمه حرفه ای و حرفه ای نیز برای انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب برای هوش مصنوعی  تامل کنند زیرا ممکن است یک زبان در بخشی از برنامه نویسی هوش مصنوعی به خوبی عمل کند و در بخش دیگر عملکرد صحیح نداشته باشد ، برای مثال ممکن است یک زبان برنامه نویسی در پردازش  اطلاعات سرعت خوبی داشته باشد در حالی که در عملکرد روی داده های حجیم نتواند آنطور که باید  عمل کند.برای  همین از طرف بسیاری از افراد حرفه ای در زمینه ی برنامه نویسی هوش  مصنوعی استفاده از زبان های برنامه نویسی به صورت ترکیبی پیشنهاد میشود که این خود میتواند یک راحل حل مناسب باشد.

ولی در این بین زبان هایی هم هستند که از پایه در جهت هوش مصنوعی طراحی شده اند و یا در به روز رسانی های جدید نیز پشتیبانی از برنامه نویسی  هوش مصنوعی به آن ها اضافه شده است که ما در این بخش برای آشنایی دانشجویان و افرادی که در حوزه ی هوش مصنوعی فعالیت میکنند چند زبان مهم در زمینه هوش مصنوعی را معرفی  کرده و در نهایت  زبان مورد انتخابی توسط violetcyber.net  را نیز معرفی میکنیم تا راهنمایی باشد در این هوزه و انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب.

زبان برنامه نویسی ++C ( سی پلاس پلاس ) :

زبان برنامه نویسی ++C یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی می باشد که مشتق شده از زبان قدرتمند C است.یکی از مشخصه های زبان برنامه نویسی ++C سرعت در اجرا می باشد و سی پلاس پلاس با داشتن بیشترین حافظه تاثیرگذار میتواند بسیار مناسب عمل کند. وقتی که شما برنامه ای را طراحی میکنید که مبتنی بر شبکه های عصبی می باشد باید مسئله ی استفاده بهینه از منابع را حتما در نظر بگیرید که در این مورد زبان برنامه نویسی ++C کمک زیادی به شما می کند و انعطاف لازمه برای استفاده از منابع سیستم را در اختیارتان قرار می دهد. همچنین در زمینه طراحی گرافیک و برنامه های سیستمی استفاده از زبان ++C مناسب خواهد بود. بهتر است بدانید که ++C یک زبان سطح پایین بوده که این امر باعث میشود یادگیری ++C کمی سخت تر از زبان هایی مثل پایتون بوده باشد ولی استفاده از ++C برای طراحی شبکه های عصبی وقتی حرف سرعت به میان بیاید و همچنین استفاده از منابع، راهگشای بسیار خوبی است.

زبان برنامه نویسی R:

زبان برنامه نویسی R یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی تخصصی می باشد که در زمینه هایی چون تحلیل – تجسم و مطالعات مرتبط با آمار و ارقام پایه ریزی شده است.میدانید که توانایی پردازش داده های و ارقام یکی از مهمترین مسائل در زمینه هوش مصنوعی می باشد که برای دانشمندان و فعالان این حوزه مهم و حیاتی است  که در این زمینه میتوان به خوبی از زبان برنامه نویسی R استفاده کرد. زبان برنامه نویسی R دارای دستورات مبتنی برخط فرمان زیادی می باشد . شما میتوانید در مورد زبان R با یک تحقیق اینترنتی به اطلاعات جالبی دست پیدا کنید. باید بدانید که R دارای کتاب خانه های بسیاری  است که میتوانید از آن ها در برنامه هایتان استفاده کنید. در رابطه با یادگیری هم باید  گفت که طبق نظر افرادی که زبان R را انتخاب کرده اند میتوان به سادگی این زبان برنامه نویسی را یاد گرفت و حتی شاید ساده تر از زبان پایتون بوده باشد ( پایتون یکی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری است و البته زبان بسیار قدرتمندی است )

زبان برنامه نویسی جاوا ( Java ) :

زبان برنامه نویسی جاوا یکی از زبان های بسیار قدرتمند است که میتوان در زمینه های مختلفی از ان استفاده کرد که هوش مصنوعی یکی از آن ها است. شما میتوانید با استفاده از جاوا در مقیاس های بزرگی برنامه نویسی کنید که در عین حال به سادگی میتوانید کار را پیش ببرید. داربودن کیت هایی به جهت ایجاد گرافیک و رابط های گرافیکی جذاب و کاربردی – امکان طراحی شبکه های عصبی   – دارا بودن کتابخانه های کامل و غنی از جمله مشخصه های جاوا می باشد. مهمتر از همه جاوا با دار  بودن ماشین مجازی این امکان را میدهد تا برنامه های خود را در هر پلت فرمی اجرا کنید که یک امکان بی نظر است زیرا دیگر درگیر اشکال زدایی و ست کردن برنامه خود برای هر یک از پلت فرم ها نخواهید کرد و جدای از این که در چه بستری میخواهید برنامه را اجرا کنید فقط میتوانید بر اصل و عملکرد برنامه متمرکز باشید. امروزه برنامه های زیادی در حوزه ی هوش مصنوعی با استفاده از جاوا نوشته می شوند که خود نشان از توانایی های جاوا در زمینه هوش مصنوعی است.

زبان برنامه نویسی Lisp :

لیسپ یک از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی در زمینه هوش مصنوعی است،به طوری که این زبان به هرماه زبان هایی مانند پرولوگ در دانشگاه های معتبر در دنیا مورد تدریس و آموزش به دانشجویان هوش مصنوعی قرار گرفته است.از نماد های مهم زبان برنامه نویسی لیسپ می توان به نماد گرایی –  شی گرائی و قدرت محاسباتی آن اشاره کرد. انتخاب این زبان کمک بسیار زیادی در زمینه برنامه نویسی هوش مصنوعی خواهد کرد و یادگیری آن نیز آسان است در مقایسه با زبان هایی مانند جاوا.

زبان برنامه نویسی  پایتون :

زبان برنامه نویسی پایتون یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی قدرتمند در زمینه هوش مصنوعی می باشد. بهتر است بدانید که پایتون ویژگی هایی دارد که آن زا از دیگر زبان های برنامه نویسی متمایز میکند که در ادامه به آن ها اشاره میکنیم. یادگیری بسیار آسان که حتی افراد مبتدی هم میتوانند وارد دنیای هوش مصنوعی شوند زیا سینتکس پایتون به گونه ای است که شما را در گیر کدهای عجیب و پیچیده نکرده و همچنین میتوانید مفاهیم پیاده سازی شبکه های عصبی و هوض مصنوعی را ساده تر درک کرده و خیلی سریعتر تسلط لازمه در برنامه نویسی هوش مصنوعی را به دست  آورید. علاوه بر این  شما میتوانید انواع برنامه ها در زمینه های مختلف را بنویسید و در پلت فرم هایی مختلف از جمله مبتنی بر شبکه و یا دسکتاپ این  برنامه ها را اجرا نمایید. پس انتخاب زبان پایتون یک گزینه مناسب برای کار در زمینه  هوش مصنوعی است که به بسیاری از افراد پیشنهاد می شود.

کدام زبان را باید انتخاب کرد ؟

این که بخواهیم زبان های برنامه نویسی را با یکدیگر مقایسه  کنیم وبگوییم که کدام یک قذرتمندتر از دیگری است  قطعا کاری اشتباه بوده و باید شما زمینه کاری خود را در ابتدا مشخص کنید ولی برای کارکردن در حوزه هوش مصنوعی  بر طبق آماری که در بخش های مختلف به دست آمده به کارگیری زبان برنامه نوبسی پایتون  و لیسپ از گزینه های مناسب بوده و بسیار از شرکت های فعال در زمینه هوش مصنوعی از زبان برنامه نویسی پایتون و یا لیسپ استفاده میکنند. پروزه هایی هم که در violetcyber  در زمینه هوش مصنوعی در حال پیاده سازی می باشد با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون انجام می گیرد و پیشنهاد violetcyber به شما این است که اگر میخواهید ساده تر مباحث هوش مصنوعی را یاد بگیرید و برنامه های خود را پیاده کنید  زبان برنامه نویسی پایتون مناسب است

مطالب مرتبط