تاریخچه مختصری بر گرانش

از نیوتن تا اینشتین، ایده ها و نظرات ما در مورد گرانش در طول قرن های گذشته تغییر کرده . در اینجا در مورد همه چیز درباره گرانش بیشتر آشنا می شیم.


چیزی که هست ما گرانش رو برای خودمون خیلی سخت کردیم و فکر می کنیم که خیلی سخت و عجیبه، اما گرانش تعریف می کنه که چطور ما با جهان خودمون ارتباط برقرار می کنیم. ما در قید و بندهای اون بزرگ میشیم، و عضلات ما، سیستم تعادل، قلب و عروق خونی همه به اون بستگی داره. گرانش به معنای واقعی ما رو روی زمین نگه می داره – اما واقعأ گرانش چیه؟

ایده اولیه

فیزیکدان ها گرانش رو به عنوان یکی از چهار نیروی بنیادی که بر جهان حاکمه، می بینن، در کنار الکترومغناطیس و نیروهای قوی و ضعیف هسته ای. یک نیرو به صورت برهمکنشی که حرکت یه شیء رو تغییر میده تعریف میشه، پس این چهار نیرو، پایه همه فیزیک هستند و اینکه چطور همه چیز در جهان با هم ارتباط دارند رو تعریف می کنن، از فعل و انفعالات کیهانی عظیم کهکشان ها تا پیوندهای محکم کوارک ها را درون یک پروتون یا نوترون مقید می کند.

جالبه بدونید که گرانش ضعیفترین این نیروهاست، اما نیروییه که ما برای مدت طولانی در موردش آگاهی داریم. برای قرن ها، میدونستیم که پاهای ما روی زمین نگه داشته میشه و سیارات هم در مدار اطراف خورشید. حتی قبل از اینکه گرانش به صورت ریاضی توصیف بشه، یوهان کپلر، ستاره شناس و ریاضیدان قرن هفدهم، قوانین دقیقی برای پیش بینی حرکت سیارات فرمول بندی کرده بود.

قانون جهانی گرانش نیوتن

ایزاک نیوتن وارد می شه، کسی که فهمید که باید نیرویی بین سیاره ها و خورشید وجود داشته باشه. (همچنین تعریف کرد که این نیرو چیه!) اینکه آیا افتادن سیب واقعا باعث به وجود آمدن لحظه شادی برای کشف یه حقیقت برای او بود یا نه، معادله ای که برای توصیف رفتار این نیرو ارائه داد، انقلابی بود.  

F=G M1×M2/r²

معادله میگه که گرانش نیرویی هست که دو شی که دارای جرم هستند به هم اعمال می کنند؛ چون آنها جرم دارن. توانایی نیروی (F) متناسب با جرم های دو شی است (M1 و M2) تقسیم بر مربع فاصله بین آنها (r)، و G ثابتی هست که قدرت پایه نیرو را اندازه می گیرد.  بنابراین هر چه اشیاء سنگین تر باشن، نیروی جاذبه بین آنها هم بیشتر است، اما هرچه دورتر باشن، جاذبه ضعیفتر است.ا

افسانه مربوط به وحی نیوتن در مورد گرانش را در نظر بگیرید: یک سیب از درخت میافته. قانون جهانی گرانش نیوتن به ما میگه که نه تنها زمین سیب را به سمت خودش میکشه، بلکه سیب هم زمین را به سمت خودش میکشه. اما جرم زیاد زمین نیروی زیادی رو برای حرکت دادن سیب، به مقدار قابل توجهی می گیره، بنابراین سیب واژگون میشه به سمت پایین، در حالی که زمین عملا بی حرکت باقی می مونه. همین قضیه در چارچوب گسترده هم درسته. هر شی در جهان شی دیگر رو جذب می کنه، هرچه نزدیکتر و سنگین تر باشه، توان گرانشی هم بیشتره.

ثبت نام در سایت

ارسال جدیدترین مقالات به ایمیل شما

متشکریم از ثبت نام شما

متاسفانه ثبت نام انجام نشد

دیدگاهتان را بنویسید

ثبت نام در سایت

ارسال جدیدترین مقالات به ایمیل شما

متشکریم از ثبت نام شما

متاسفانه ثبت نام انجام نشد