شتاب دهنده ذرات چیست؟

قسمت اول

فیزیک شتابدهنده یکی از شاخه های فیزیک هست که با مطالعه ذرات کوچیک (اتمی/زیراتمی) با ایجاد شتابدهنده های ذرات و بهره برداری از اونا سر و کار داره. فرض بر این هست که این ذرات رفتار خاص و مورد توجه ای رو در دمای اتاق و شرایط محیطی اطراف نشون نمیدن. ما خیلی دوست داریم بدونیم که این ذرات چه جوری وقتی که با همدیگه در سرعت ها و انرژی های نسبیتی برهمکنش دارن، رفتار می کنن.

حل معمای بیگ بنگ، و نفوذ میدان هیگز، برای مثال، نیازمند استفاده از شتابدهنده های ذرات هست. شتابدهنده های ذرات همچنین برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر در مورد ابر تقارن (Supersymmetry) و نظریه اتحاد بزرگ (Grand Unified Theory) در فیزیک استفاده میشه. این به خاطر وحدت نیروهای هسته ای قوی، هسته ای ضعیف و الکترومغناطیس هست که در انرژی های بالاتر از حال حاضر شرکت می کنن. این امکان داره که این نیروها در زمان شروع جهان یکپارچه و متحد شده باشن.

تا اینجا معرفی مختصری از اینکه شتابدهنده چی هست و برای چه مقصودی استفاده می شه صحبت شد. در مقالات بعد توضیح دقیقتری از نحوه عملکرد شتابدهنده ها، اینکه ساختار اونا به چه شکل است، تاریخچه اون و بسیاری موارد دیگر رو می خونیم. اما برای داشتن یه دید کلی از محیط ها و مراکزی که شتابدهنده دارند مانند سرن (CERN) و یا دزی (DESY) می تونید کلیپی که از این مراکز تهیه شده رو در صفحه نخست وب سایت ما تماشا کنید.

ادامه دارد…

ثبت نام در سایت

ارسال جدیدترین مقالات به ایمیل شما

متشکریم از ثبت نام شما

متاسفانه ثبت نام انجام نشد

دیدگاهتان را بنویسید

ثبت نام در سایت

ارسال جدیدترین مقالات به ایمیل شما

متشکریم از ثبت نام شما

متاسفانه ثبت نام انجام نشد