جهان هولوگرافی قسمت اول

جهان هولوگرافی قسمت اول

آیا این جهانی که مشاهده میکنیم فقط و فقط برداشت ذهن ما است و واقعیت چیز دیگری است؟

با شنیدن نام جهان هولوگرافی یا جهان هولوگرافیک شاید خیلی از شما خوانندگان گرامی که تازه وارد این چنین مباحثی شدید متعجب شوید و با مسائل گرافیکی روزانه که میشنوید اشتباه بگیرید،اگر هم از دسته کسانی هستید که کتاب هایی مانند جهان هولوگرافیک را مطالعه کرده، فکر کنید که موضوع ما هم شبیه به موضوعی خواهد بود که در کتاب جهان هولوگرافیک به آن پرداخته شده است، در همین ابتدا میخواهم بگویم که خیر موضوعی که در این جا و در سری های بعدی این مقاله خواهید خواند در نهایت با محوریت هوش مصنوعی و شروع طراحی یک مغز و سپس ذهن خواهد بود.

آیا این جهان یک هولوگرام است

در این سری مقالات میخواهیم به این موضوع بپردازیم که اصلا مغز چیست ؟ ذهن چیست ؟ و این دو آیا یک چیز هستند و یا اگر مجزا از یکدیگر هستند روش ارتباطشان چگونه است که در نهایت آن چه را که آگاهی می نامیم را به وجود آورده اند.در ابتدا از دید بیولوژیکی ( زیست شناسی ) ساختار مغز را بررسی خواهیم کرد و بعد از سخن گفتن در مورد مغز و ساختارش تا حدودی که تا اینجا و این تاریخ شناخته شده است، به سراغ ذهن خواهیم رفت، در مورد ذهن حرف هایی بسیار داریم که عمیق به بررسی موشکافانه ذهن خواهیم پرداخت.

همچنین مسائلی مانند نحوه ی دیدن را بررسی خواهیم کرد تا ببینیم که آیا دیدن یک فرایند عادی است و یا پیچیده .چطور است که ما به ساده ترین روش می بینیم و بدون زحمت زیادی عمیقا درک میکنیم در صورتی که اگر بخواهیم دیدن را در یک ماشین پیاده کنیم باید راه دشواری را طی کنیم.در این سری مقالات ما وارد مباحث فلسفه و الهیات نخواهیم شد بلکه با دید منطقی موضوع را کاوش خواهیم کرد و با پیاده سازی و انجام آزمایش هایی ساده در عین حال سوال برانگیز ماهیت خود و جهان اطراف را به چالش خواهیم کشید.

مغز چیست ؟ بررسی ساختارفیزیکی مغز

اگر یک نگاه گذرا به کتب آناتومی بیندازید خواهید دید که ساختار مغز به صورت کلی اینطور تشریح شده است که ،مغز شبکه ای از نورون ها است که به صورت های مختلفی به هم متصل شده اند و یک شبکه عصبی عظیم را تشکیل داده اند که یه صورت حدودی مغز از 100 میلیارد نورون عصبی تشکیل شده است. روش عملکرد مغز به صورت پردازش موازی است و همین مورد قدرت زیادی به سرعت در پردازش میدهد.هر یک نورون در مقایسه با یک پردازنده کامپیوتری دارای سرعت ثپش کمتری است،خب در این صورت باید یک کامپیوتر در سطح متوسط هم بتواند از مغز سریعتر عمل کند! ولی همان  طور که گفته شد مغز میتواند میلیون ها پردازش را به صورت موازی و در یک زمان انجام دهد و همین مورد باعث شده هنوز هم مغز سریعترین محاسبه گر باقی بماند( البته تا امروز ).

خب در ادامه بیشتر به عمق ساختار مغز می رویم تا به خوبی بتوانیم وارد دنیای مغز شویم.همان طور که گفته شد مغز از حدود 100 میلیارد نورون تشکیل شده است که در یک ارتباط دقیق و پیوسته یک سیستم هوشمند را به وجود آورده اند.حالا اصلا خود نورون دقیقا چیست و از چه بخش هایی تشکیل شده است.

بررسی ساختار نورون

هر یک نورون خود از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه همراه با نام هر بخش ،عملکرد آن ها را تشریح خواهیم کرد تا با ساختار نورون به صورت کامل آشنا شوید.همان طور که در تصویر روبه رو هم مشخص است یک نورون عصبی از بخش هایی که در زیر لیست شده تشکیل شده است.نورون عصبی

  • دندریتها
  • هسته سلول
  • بدنه سلول
  • آکسون ها
  • غلاف میانی آکسون
  • غلاف شوان
  • پایانه آکسون

شما در تصویر بالا در حال مشاهده یک نورون عصبی هستید که در لیست هم نام بخش های مختلف را می بینید.حال در ادامه هر بخش را بررسی میکنیم و این که هر بخش در یک نورون دقیقا چه کاری انجام میدهد را برای شما تشریح خواهیم کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ثبت نام در سایت

ارسال جدیدترین مقالات به ایمیل شما

متشکریم از ثبت نام شما

متاسفانه ثبت نام انجام نشد

دیدگاهتان را بنویسید

ثبت نام در سایت

ارسال جدیدترین مقالات به ایمیل شما

متشکریم از ثبت نام شما

متاسفانه ثبت نام انجام نشد