زبان برنامه نویسی هوش مصنوعی

برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون

برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون

پایتون یکی از زبان های برنامه نویسی در زمینه هوش مصنوعی می باشد. البته لازم به ذکر است که پایتون صرفا برای برنامه نویسی هوش مصنوعی نیست و شما میتوانید با استفاده از زبان پایتون برنامه های دیگری ( حتی برنامه های تحت وب ) بنویسید و اجرا کنید، ولی به دلیل داشتن کتاب خانه های غنی و کاملی که پایتون در زمینه هوش مصنوعی دارد شما میتوانید به راحتی و به صورت تخصصی در زمینه هوش مصنوعی ، داده کاوی ، محاسبات علمی  و…. از پایتون استفاده کنید و برنامه های مورد نیاز را به خوبی پیاده سازی نمایید.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین باهم متفاوت هستند

بسیاری از افراد که تازه وارد دنیای هوش مصنوعی شده اند با واژه ها و یا کلماتی مانند یادگیری ماشین و همچنین هوش مصنوعی مواجه میشوند و متاسفانه این دو مبحث را به جای همدیگر، و در برخی موارد یک مبحث میدانند و همین مورد در زمان انتخاب زبان برنامه نویسی بسیار مهم است؛ چرا که شما باید بدانید که چه زبان برنامه نویسی برای یادگیری ماشین و چه زبانی برای طراحی و برنامه نویسی یک نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی مناسب است. البته هدف ما در این مقاله این نیست که تفاوت مباحث هوش مصنوعی و یا یادگیری ماشین را بیان کنیم ولی برای اطلاعات شما تفاوت این دو را مختصر توضیح می دهیم .

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

هوش مصنوعی در واقع به مفهومی گفته میشود که در آن ماشین ها بتوانند به صورت هوشمندانه کارهایی را که به آن ها واگذار شده را انجام دهند بدون این که انسان دخالتی داشته باشد. البته نه این که به صورت کامل دخالت نکند بلکه کمترین دخالت را داشته ولی یک ماشین بتواند بازدهی مناسبی را داشته باشد. هوش مصنوعی بیشتر بر روی شبکه های عصبی مصنوعی پیاده سازی میشوند و شبکه های عصبی نیز خود یک مبحث پیچیده می باشد.

مثال، مدت ها قبل گوگل سیستمی را بر روی گوشی های اندرویدی تست کرد که در این سیستم اگر شخصی بخواهد بدون اطلاع شما به صفحه گوشی شما نگاه کند آن گاه شما از طرف گوشی یک هشدار دریافت می کردید و متوجه کار فرد میشدید. در این برنامه نرم افزار طراحی شده توسط دوربین گوشی صورت افرادی را که همراه شما قرار دارد را مدام بررسی کرده و در صورتی که چشم های فرد به سمت صفحه گوشی موبایل خیره میشد نرم افزار به شما هشدار میداد.

چنین برنامه ای، یک برنامه هوشمند است که در واقع بخشی از آن را پردازش تصویر تشکیل داده است و باعث میشود که نرم افزار مذکور اطراف خود را به خوبی زیر نظر داشته و در صورت وقوع اتفاقی کار تعریف شده را انجام دهد. البته لازم به ذکر است که چنین عملکردی در ماشین ها با هوش مصنوعی واقعی بسیار فاصله دارد.

در مورد یادگیری ماشین هم بهتر است بدانید که مبحث یادگیری ماشین کاربردی در هوش مصنوعی است که در این کاربرد نرم افزار و یا برنامه هوشمند در تلاش است تا از اتفاقات اطراف خود مسائلی را بیاموزد. به عنوان مثال وقتی شما به وب سایت آمازون مراجعه میکنید و به دنبال علایق خود هستید سیستم هوشمند وب سایت بر پایه یادگیری ماشین رفتار شما را زیر نظر می گیرد و از اطلاعات به دست آمده در معرفی محصولات به شما استفاده میکند. با توجه به این اطلاعات وقتی هر کاربری به وب سایت آمازون مراجعه میکند محصولاتی که به کاربر نمایش داده میشود بنابر علایق خود است به گونه ای که انگار به هر شخصی یک صفحه خاص از محصولات نشان داده میشود که یک عملکرد ساده از کاربردهای یادگیری ماشین در هوش مصوعی است.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در پایتون

برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون

خوشبختانه زبان برنامه نویسی پایتون یکی از زبان های بسیار قدرتمند در زمینه هوش مصنوعی و هم یادگیری ماشین است که شما میتوانید به راحتی در هر دو مبحث از پایتون استفاده کنید. همان طور که گفته شد یادگیری ماشین، کاربردی از هوش مصنوعی می باشد که شما به راحتی میتوانید سیستم هوش مصنوعی را با سیستم یادگیری ماشین به راحتی با استفاده از پایتون پیاده سازی کنید. زبان برنامه نویسی پایتون دارای کتابخانه های غنی در این زمینه می باشد که شما را در برنامه نویسی هوش مصنوعی یاری میدهد.

در ادامه چند کتابخانه مربوط به هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در پایتون را معرفی میکنیم.

کتابخانه Keras ( کِرَس )

این کتابخانه یکی از کتابخانه های پایتون در زمینه کار با شبکه های عصبی مصنوعی است که میتوانید از آن استفاده کنید. نکته مهم در مورد این کتابخانه متن باز بودن آن می باشد که شما میتوانید به راحتی قابلیت هایی را به آن اضافه کرده و در برنامه های آینده نیز استفاده کنید.

کتابخانه Tensorflow ( تنسور فلوو )

کتابخانه tensorflow در زمینه یادگیری ماشین مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد دارد که شما در مباحث مربوط به یادگیری ماشین در هوش مصنوعی برای تسهیل در کار میتوانید از این کتابخانه استفاده کنید.

کتابخانه scikit-learn

از دیگر کتابخانه های پایتون در زمینه یادگیری ماشین است که میتوانید مورد استفاده قرار دهید. این کتابخانه ابزارهای کاربردی را در زمینه داده کاوی و یادگیری ماشین در اختیار برنامه نویسان هوش مصنوعی قرار داده است و به دلیل متن باز بودن، میتوانید به راحتی از تمامی قبلیت های آن استفاده کرده و به روز رسانی هایی را به آن بیفزایید.

خب تا این بخش سه کتابخانه مهم در زمینه هوش مصنوعی در پایتون به شما معرفی شد. برای کارهای تخصصی و شروع کار در زمینه هوش مصنوعی پیشنهاد میکنیم که پایتون را به خوبی یاد بگیرید. با تمام قدرتی که پایتون در زمینه هوش مصنوعی دارد و در دیگر مباحث برنامه نویسی، یادگیری این زبان بسیار آسان تر از دیگر زبان های برنامه نویسی می باشد. در آخر هم لازم به ذکر است که شرکت های بزرگ فناوری همچون گوگل برنامه های هوش مصنوعی خود را با استفاده از پایتون پیاده میکنند و آخرین آمار نشان میدهد که حدود 50 درصد از پروژه های مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین توسط پایتون پیاده سازی میشود که خود نشان از قدرت زبان برنامه نویسی پایتون در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است.

 

ثبت نام در سایت

ارسال جدیدترین مقالات به ایمیل شما

متشکریم از ثبت نام شما

متاسفانه ثبت نام انجام نشد

دیدگاهتان را بنویسید

ثبت نام در سایت

ارسال جدیدترین مقالات به ایمیل شما

متشکریم از ثبت نام شما

متاسفانه ثبت نام انجام نشد