الکترونیک مقدماتی

الکترونیک رو شاید بتونم بگم یکی از بخش های هیجان انگیز فیزیک هست که اگه در موردش بدونیم خیلی کارهای می تونیم در حوزه فیزیک انجام بدیم. در این بخش در ابتدا با الکتریسیته و مغناطیس آشنا می شیم و بعد از اینکه خوب با اینها آشنا شدیم وارد مباحث الکترونیک می شیم. اما در ابتدا یک تعریف کلی در مورد الکترونیک می خونیم و بعد وارد مباحث آموزشی خودمون می شیم.

تعریف الکترونیک

الکترونیک یک شاخه از علم هست که با مطالعه شارش و کنترل الکترون ها (الکتریسیته) و مطالعه رفتار و اثرات آن ها در خلاء، گازها و نیمه رساناها، و با دستگاه هایی که با این الکترون ها کار می کنند سر و کار داره. کنترل الکترون ها توسط دستگاه هایی که در برابر الکترون ها مقاومت می کنن، اون ها رو را حمل، انتخاب، هدایت،تعویض، ذخیره سازی، دستکاری و بهره برداری می کنن، انجام می شه. دستگاهی که جریان الکترون ها رو کنترل می کنه، بهش دستگاه الکترونیکی می گیم. این دستگاه بلوک های ساختمان اصلی مدارات الکترونیکی هستن.

حرکت الکترون ها ازبین یک رسانا (هادی) به ما جریان الکتریکی رو می ده. این جریان الکتریکی می تونه به کمک باتری ها و ژنراتورها تولید بشه. الکترونیک شاخه های مختلفی، مثل الکترونیک دیجیتال، الکترونیک آنالوگ، میکرو الکترونیک، نانوالکترونیک، optoelectronics یا همون قطعات نوری، مدار مجتمع و دستگاه نیمه هادی را شامل میشه.

خب تا اینجا یه تعریف کوچولو ار الکترونیک داشتیم و اگه از این به بعد کسی از شما خواست که الکترونیک رو تعریف کنید می تونید به راحتی بگید که بررسی رفتار الکترون در مواد مختلف. اما این یعنی چی؟ اگه آموزش های ما رو دنبال کنید به جواب سوالتون خواهید رسید.

نویسنده:
مهندس فاطمه سادات امامیان
کارشناسی ارشد مهندسی پلاسما

ثبت نام در سایت

ارسال جدیدترین مقالات به ایمیل شما

متشکریم از ثبت نام شما

متاسفانه ثبت نام انجام نشد

دیدگاهتان را بنویسید

ثبت نام در سایت

ارسال جدیدترین مقالات به ایمیل شما

متشکریم از ثبت نام شما

متاسفانه ثبت نام انجام نشد