یک پسر و اتمش: کوچکترین فیلم دنیا

یک پسر و اتمش رکورد دار کوچکترین فیلم دنیا رو دارن. برای ساخت اون 4 محقق به مدت دو هفته و 18 ساعت در روز وقت گذاشتن. هر فریم 45 تا 25 نانو متر اندازه  ش هست.

این فیلم توسط IBM با استفاده از اتم های منفرد و دو میکروسکوب تونل زنی روبشی ساخته شده، این فیلم 90 ثانیه ای کوتاه که با استفاده از تکنیک ایست حرکت (stop motion) ساخته شده، بیش از 100 میلیون بار بزرگ شده و یک پیکر تماما ساخته شده از مولکول های کربن مونوکسید که بایک اتم بازی میکنه و میرقصه رو نشون میده. 1000 فریم ازاین فیلم وقتی در کنار هم قرار می گیرن به پهنای یک تار مو هست.

پسر اتمش رو روی زمین و دیوار پرت میکنه مثل یک توپ تنیس، و بعد روی یک ترامپولین مولکولی بالا و پایین میپره.

همانطوری که از اثر موج های اطراف اتم دیده میشه، فقط روی لایه بالایی اتم متمرکز شدن و اتم ها سطح مسی مات رو رها میکنن. همچنین می تونید دقیقا پیوتد بین ذارت رو ببینید که غوطه ور در فضا ظاهر میشن.

“این یک پیشرفت علمی واقعی نیست. این فیلم واقعا شروع یک گفتگو هست تا بچه ها و افراد دیگر در مورد آن، ریاضی، علم و تکنولوژی صحبت کنند- ودر مورد آن هیجان زده بشوند”

دکتر آندریاس هاینریش، محقق IBM

این گروه دما رو تا حدود -260°c پایین نگه داشته اند و شاید به همین خاطره که اتم ها رو تونستن نگه دارن. من نمی توانم سطح غلظت مورد نیاز برای دستیابی به این تصاویر را تصور کنم!

ثبت نام در سایت

ارسال جدیدترین مقالات به ایمیل شما

متشکریم از ثبت نام شما

متاسفانه ثبت نام انجام نشد

دیدگاهتان را بنویسید

ثبت نام در سایت

ارسال جدیدترین مقالات به ایمیل شما

متشکریم از ثبت نام شما

متاسفانه ثبت نام انجام نشد